News


SONY CINEALTA F65 w Alvernia Studios

Alvernia Studios dołączyła do elitarnego klubu posiadaczy najlepszej cyfrowej kamery świata - Sony CineAlta F65. Jest to pierwsza na świecie kamera, która może konkurować z taśmą 35mm.Jej możliwości obejmują między innymi nagrywanie w rozdzielczości 4K z 16-bitowym próbkowaniem (RAW) i z prędkościami do 120 kl/sek. W niedalekiej przyszłości, ta straszna bestia będzie mogła rejestrować obraz 8K w zapisie nieskompresowanego materiału (RAW).

sony_f65

W przeciwieństwie do RED Epic, SONY CineAlta F65 to pierwsza kamera z prawdziwą rozdzielczością 4K.

Sercem F65 jest opracowany od podstaw przetwornik 20,4MP – 8K, w rozmiarze 3-perforacyjnej klatki Super 35mm. W stosunku do tradycyjnych rozwiązań siatka pikseli została tu obrócona o kąt 45 stopni, co zapewnia znakomite wykorzystanie powierzchni przetwornika, a w efekcie zminimalizowanie szumów (stosunek S/N wyższy o min. 16 dB w stosunku do Arri Alexa), 14 stopniowy zakres dynamiki i olbrzymią rozpiętość tonalną i kolorystyczną. Ta ostatnia przewyższa to, co oferują negatywy 35mm i zbliża się do granicy reprodukowania wszystkich barw, jakie jest w stanie zarejestrować ludzkie oko.

4k8k

Zapis odbywa się z 16-bitowym próbkowaniem w szeregu rozdzielczości (HD, 2K, 4K i wyższej), proporcjach obrazu funkcjonujących w kinematografii (1.85:1, 1.78:1, 1.66:1, 1.33:1, 2.35:1) oraz układach anamorficznych z niekwadratowymi pikselami.Taka ilość danych wizualnych (do 20 gigabitów na sekundę) pociągnęła za sobą konieczność stworzenia potężnego układu obliczeniowego oraz nowego systemu zapisu. Za ten ostatni odpowiadają karty pamięci SRMemory o pojemnościach 256 GB, 512 GB lub 1TB. Współpracę z nimi zapewnia szereg rekorderów serii SRMaster.

kemrea_dodatki

W CineAlta F65, Sony zastosowało kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest mechaniczna,obracana migawka zastosowana w celu eliminacji artefaktów jello i flash banding. Inna z ciekawych funkcji to możliwość sterowania urządzeniem drogą bezprzewodową (poprzez WiFi) z tabletu, np. iPada.

W Alvernia Studios odbyły się już testy oraz pierwsze zdjęcia, do filmów fabularnych i reklamowych, z wykorzyatniem kamery SONY CineAlta F65.

Zapraszamy do współpracy.

Zapisz się na nasz newsletter!
  • 1

    Informujemy, że w ramach serwisu internetowego Alvernia Studios stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny www.alvernia.com bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Jednocześnie informujemy, że mogą Państwo w dowolnym momencie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce ZASTRZEŻENIA PRAWNE.

    OK